Categorie

Istoria Mănăstirii Durău

Publicat

După tradiţie şi conform istoricului mănăstirii prima aşezare călugărească este ctitoria călugăriţei Marina, fiică de voievod moldovean, nepoata lui Vasile Lupu. Împreună cu două slujnice, ea s-a călugărit aici în 1620. În 1799, maica stareţă Nazaria împreună cu obştea maicilor s-au retras la Mănăstirea Văratec. În 1802 călugărul Petre împreună cu alţi fraţi de călugărie au înnoit vechea bisericuţă de lemn şi - la sugestia şi cu ajutorul Mitropolitului Moldovei, Veniamin Costache - au clădit case pentru călătorii veniţi în munţii Ceahlăului. Între anii 1832-1838, negustorii moldoveni, ajutaţi de călugării din mănăstirile Neamţ, precum şi de călugăriţa Safta.

Citește alte articole despre: