Biserica Mănăstirii Durău

Publicat

Biserica este o construcţie cu zid din cărămidă, în formă de cruce, cu elemente de arhitectură moldovenească’din secolul al XVIII-lea. Altarul este luminat de o fereastră aşezată la est. Catapeteasma este sculptată în lemn de tei aurit şi pictată la Constantinopol în 1835. Icoana Sfântului Mucenic Mina este pictată pe lemn la Sfântul Munte Athos, având rama din lemn de chiparos. Naosul, cu absidele largi şi profunde, se delimitează de pronaos prin doi stâlpi laterali cuprinşi în ziduri, ei susţinând arcada, care la rândul ei susţine bolta. Este luminat de o fereastră la sud şi alta la nord, ca şi pronaosul. Pridvorul de zid, închis şi pictat, este luminat de două ferestre aşezate la vest. Toate ferestrele sunt duble, din lemn, mari, terminate în arc şi prevăzute cu grilaj metalic la mijloc. În pridvor se intră pe o uşă din lemn, dublată în interior cu grilaj metalic. Din pridvor se intră în pronaos printr-o uşă masivă din lemn, întărită metalic în interior. Există şi un al doilea pridvor (adăugat mai târziu), din lemn, închis cu geamuri, având intrarea prin nord. Biserica are trei turle oarbe, în formă octogonală, câte una pe altar, pronaos şi pridvorul de zid. Pardoseala este din parchet, iar acoperişul din tablă. Faţadele exterioare au profiluri sub cornişe şi sunt văruite în alb.

Citește alte articole despre: